Czego szukasz?

Nasze produkty

Sektory działalności

Przemysł szklarski

Zaopatrujemy producentów opakowań szklanych w urządzenia stosowane przy transportowaniu, sortowaniu i pakowania na linii zimnego końca.

Przemysł automotive

Dostarczamy linie produkcyjne, urządzenia, podzespoły bazując na dokumentacji technicznej klienta

Automatyka Przemysłowa

Automatyzujemy procesy wytwarzania pod indywidualne zapotrzebowanie klienta również z innych gałęzi przemysłu.

Systemy Magazynowe

Wytwarzamy inteligentne magazyny wysokiego składowania na materiały produkcyjne i półprodukty.

Przemysł spożywczy

Projektujemy i produkujemy urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym. Nasze urządzenia wykonujemy ze stali nierdzewnej oraz dopasowujemy do potrzeb klienta.

Transport Wewnętrzny

Oferujemy kompletną gamę produktów umożliwiającą konfigurację urządzeń do specjalnych potrzeb klienta. Jako kompleksowy dostawca, zapewniamy również oprogramowanie i narzędzia do wsparcia obsługi urządzeń.

Prototypy: Dedykowane rozwiązania

Proponujemy dedykowane rozwiązania prototypowe dopasowane pod indywidualne potrzeby klienta bazując na naszym 30 letnim doświadczeniu w konstruowaniu urządzeń.

Usługi CNC

Zakład Usług Technicznych Jerzy Kunzek oferuje: Cięcie laserowe, gięcie prasą CNC, obróbka skrawaniem CNC, spawanie robotem CNC.

09.04.2024

Spawanie Elektrodą Otuloną: Metoda MMA

 

Spawanie łukowe elektrodą otuloną, znane również jako metoda MMA (Manual Metal Arc Welding), jest jedną z najstarszych metod spawania łukowego. Charakteryzuje się wykorzystaniem elektrody otulonej, co sprawia, że jest to metoda niezwykle uniwersalna, stosowana do łączenia szerokiego zakresu metali i stopów w różnorodnych warunkach.

Charakterystyka Spawania Metodą MMA

Spawanie MMA wykorzystuje metalowy rdzeń elektrody otulony sprasowaną masą, która podczas spawania wydziela gazy ochronne, tworząc atmosferę zapobiegającą niekorzystnemu wpływowi atmosfery na spoinę. Łuk elektryczny, wytwarzany między końcem elektrody a spawanym materiałem, topi elektrodę, przekazując krople stopionego metalu do spawanego metalu, gdzie po ostygnięciu tworzą trwałą spoinę.

Jak Przebiega Spawanie Elektrodą Otuloną?

Proces spawania rozpoczyna się od zbliżenia elektrody do materiału, co powoduje zapłon łuku elektrycznego. Wraz z topieniem się elektrody, spawacz musi ręcznie dosuwać ją do spawanego przedmiotu, aby utrzymać optymalną długość łuku. Po zakończeniu spawania i odsunięciu elektrody, łuk się przerywa, a żużel powstały na powierzchni spoiny musi być usunięty mechanicznie.

Zalety i Wady Metody MMA

Zalety:

Wszechstronność: Możliwość spawania różnych metali i stopów, od stali niestopowych po miedź.
Mobilność: Idealna do pracy w trudno dostępnych miejscach, na wysokościach, a nawet pod wodą.
Prostota: Użycie prostych, przenośnych i stosunkowo tanich urządzeń spawalniczych.


Wady:

Niska wydajność: Ze względu na konieczność ręcznego usuwania żużla i wymiany elektrod.
Wymagania: Jakość spoiny silnie zależna od umiejętności spawacza.
Środowisko pracy: Duża ilość wydzielanych gazów i dymów spawalniczych.


Główne Zastosowania Metody MMA

Spawanie MMA znajduje zastosowanie w praktycznie każdych warunkach – od stoczni, przez przemysł produkcyjny, po prace instalacyjne na budowach. To ulubiona metoda hobbystów i małych warsztatów naprawczych ze względu na jej prostotę i uniwersalność. Stosowana jest szczególnie tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność w wyborze miejsca spawania.

Spawanie elektrodą otuloną (MMA) pozostaje jedną z najbardziej wartościowych technik w branży spawalniczej, dostarczając rozwiązań dla wielu trudnych i wymagających zastosowań. Pomimo swojej tradycyjności, technika ta nadal stanowi podstawę wielu nowoczesnych procesów produkcyjnych, dostosowując się do potrzeb dynamicznie rozwijającego się przemysłu.

 

Ostatnie realizacje

Szukasz innego rozwiązania? Skontaktuj się z nami.

Zadzwoń pod numer: +16 621 26 09 lub napisz do nas: kontakt@zutkunzek.pl.

Formularz kontaktowy
Dane kontaktowe

Email. kontakt@zutkunzek.pl

Telefon. +16 621 26 09

Znajdź nas

ul. Książąt Czartoryskich 28
37-522 Szówsko